Budynek rzeźni miejskiej - Jelenia Góra, ulica Wincentego Pola 23

Google+
Facebook

Hirschberg, Bolkenhainerstrasse 23, Schlachthof Porównaj Jelenia Góra, ul. Wincentego Pola 23

Widokówka wydana przez jeleniogórskiego wydawcę Roberta Schwanitz, pochodząca z obiegu z 28.12.1907 r. Przedstawia zespół budynków rzeźni miejskiej, który został wzniesiony w latach 1880-1890. Co ciekawe, w księgach adresowych pojawia się dopiero w roku 1901 przy Bolkenhainer Chausse 11. Starsze księgi kończą numerację na numerze 8. Z początku kierownikiem rzeźni był Otto Schmidt, z wykształcenia weterynarz. Przy rzeźni znajdowała się także mała restauracja Schlachthof Restaurant prowadzona przez Wilhelma Weißt'a. W roku 1909 prowadzeniem restauracji zajmował się Heymann.

W roku 1939 rzeźnia i restauracja figurują już pod numerem 23, a nazwa ulicy brzmi Bolkenhainerstrasse. Kierownikiem jest weterynarz - Günther Bergmann, restaurację zaś prowadzi Conrad Taube.

Po wojnie budynki nie zmieniły swojego przeznaczenia. Przez wiele lat znajdowało się w nich Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego Jelmes. Po jego upadku, budynki zostały wykupione przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa. Ich większa część została wyburzona, a w ich miejscu powstał parking dla pracowników. Obecnie z dawnego zespołu czterech budynków zachował się jedynie budynek mieszkalno-administracyjny, a aktualny adres to ul. Wincentego Pola 23.Komentarze

mario
11 Padziernik 2013, 13:17
bardzo ciekawy artykuł
[url=http://google.pl]google[/url]
*Podpis:
Email:
Zawiadom mnie o nowych komentarzach na stronie
Ukryj email
*Tekst:
 
 
Powered by Scriptsmill Comments Script
⇑ Do góry« Powrót
© 2010 - "Jelenia Góra dawniej i dziś"