Kościół Adwentystów Dnia Siódmego - Jelenia Góra, ulica Panieńska 36

Google+
Facebook

Cunnersdorf, Triftweg 46 Porównaj Jelenia Góra, ul. Panieńska 46

Kościół powstał w roku 1929 na potrzeby luteran w nowo powstałej dzielnicy. Po dołączeniu w 1922 roku wsi Cunnersdorf do Jeleniej Góry, nowa dzielnica szybko zaczęła się rozrastać dzięki intensywnemu rozwojowi przemysłu, stając się dzielnicą robotniczo – przemysłową. Stworzyło to potrzebę budowy nowego kościoła. Autorem jego projektu był berliński architekt R. Iwan. Był on również autorem projektów kościołów w Gozdnicy i Lądku-Zdrój.

Budowa była finansowana między innymi za pomocą pocztówek – cegiełek przedstawiających projekt świątyni. Wartość cegiełki wynosiła 15 Pf. Budowy nigdy nie ukończono. Kościół, bez planowanej wieży, stanął pod ówczesnym adresem Triftweg 46 (dzisiejszy to Panieńska 36). Poświęcono go w trzecią niedzielę adwentu 1929 roku. Do rezygnacji z realizacji projektu przyczynił się niewątpliwie wielki kryzys.

W roku 1945 świątynia została przejęta przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.


Cunnersdorf, Triftweg 46 Porównaj Jelenia Góra, ul. Panieńska 46

Cunnersdorf, Triftweg 46 Porównaj Jelenia Góra, ul. Panieńska 46

Wnętrze kościoła nie zmieniło się prawie wcale, jest proste i surowe. Widoczny na starym zdjęciu pomnik, który stał przed głównym wejściem, niestety nie dotrwał do obecnych czasów. Uwagę zwraca kazalnica z drewnianą płaskorzeźbą oraz witraże.


Kazalnica Kazalnica

W latach powojennych dobudowano do kościoła pomieszczenie mieszczące mniejszą salę. W niej zwykle odbywają się nabożeństwa. Niestety spowodowało to zasłonięcie świetlików w tylnej ścianie podstawy wieży, które miały za zadanie oświetlać witraż nad ołtarzem. Przez to witraż stał się niewidoczny.

Dobudówka Dobudówka

Chrzcielnica Chrzcielnica

Witraż

Na szczególną uwagę zasługuje pomieszczenie z chrzcielnicą. Jego konstrukcja zapewnia niezwykłą akustykę, sprawiającą wrażenie, jakby było wyposażone w głośniki.


Grzejnik

Ciekawostką jest fakt, że wszystkie pomieszczenia świątyni ogrzewane były grzejnikami elektrycznymi. Zachowały się one do dziś, choć nie są już wykorzystywane.


Instalacja Instalacja

W wielu miejscach można też zobaczyć oryginalną instalację elektryczną wykonaną z elementów wyprodukowanych w firmie Faradit AG z Reichenhain (obecnie dzielnica Chemnitz).


Oświetlenie

Na strychu można jeszcze znaleźć oryginalne elementy oświetlenia świątyni.


Front

Widok świątyni od frontu.


Wejście

Główne wejście do świątyni.


Wejście

Główne wejście widziane z wnętrza.


Wejście

Główne drzwi wejściowe. Obecnie nieużywane.


Panorama

Panorama wykonana z tarasu nad głównym wejściem.


Strych

Widok ogólny strychu.


Strych

Szczegóły konstrukcji dachu.


Strych

Szczegóły konstrukcji dachu w zbliżeniu.


Strych

Szczegóły więźby dachowej.